Lotnisko Rudniki

Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski – Piloci ACz Na Podium

Od poniedziałku niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych z najlepszych. Na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie piloci zmierzyli się w 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów. Organizatorem była PWSZ w Chełmie, przy współudziale Aeroklubu Polskiego i Komisji Samolotowej AP.

Pierwszy dzień rywalizacji przebiegał pod znakiem lądowań precyzyjnych. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań:  tzw. normalne,  bez mocy silnika,  bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że  rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi ok. 60 węzłów. To pokazuje jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.

Trzy kolejne dni to rywalizacja w konkurencjach nawigacyjnych.   Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy , odnalezienie wyłożonych w terenie znaków, oraz utrzymanie stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana jest przez sędziów z dokładnością do 2-ch sekund.

Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy, na podstawie znaków, które należało odnaleźć i na tej podstawie odbyć lot.  W drugiej kolejności oceniane było latanie ze ściśle określoną prędkością przez punkty trasy z dokładnością do jednej sekundy.

Mistrzostwa dostarczyły wszystkim bardzo wielu emocji. Rywalizacja była zacięta, a poziom wyrównany, ponieważ w zawodach udział wzięli najlepsi z najlepszych. Dzięki temu, przez kilka dni mogliśmy oglądać podniebne wyczyny pilotów wysokiej klasy – powiedział profesor nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Pierwsze miejsce w kategorii Seniorów zajął Krzysztof Wieczorek (Kraków), na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Skrętowicz (Częstochowa), natomiast trzecie miejsce wywalczył Marcin Skalik (Częstochowa).

W kategorii Juniorów wygrała Joanna Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego, drugie miejsce zdobył Daniel Napierkowski z PWSZ w Chełmie, a trzecie także reprezentant naszej uczelni Jakub Badera.

Studenci PWSZ w Chełmie zdominowali rywalizację w kategorii Juniorów zdobywając także kolejno 4, 5, 6, 7, 10 i 11 miejsce.

Zawody odbyły się w ramach cyklu przygotowań Reprezentacji Polski do 24. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym oraz kwalifikacją pilotów do Samolotowej Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów AP na rok 2019.

Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które sukcesywnie angażuje się w działania związane z propagowaniem i rozwijaniem kultury lotniczej. Sponsorem zawodów została też największa polska czarterowa linia lotnicza – Enter Air, która już po raz kolejny wsparła też finansowo drużynę PWSZ w Chełmie.

Źródło: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie