Sekcja szybowcowa
Aeroklub Częstochowski

Sekcja szybowcowa w Aeroklubie Częstochowskim to nie tylko szkolenia do licencji szybowcowej, (teoretyczne i praktyczne), to również szkolenia dla licencjonowanych pilotów. Zarówno wykłady na temat taktyki przelotowej i bezpieczeństwa, jak również szkolenia przelotowe, akrobacyjne, vfr noc.

Świetnie przygotowana kadra instruktorów, którzy nie tylko uczą, ale sami czynnie zdobywają kolejne osiągnięcia szybowcowe i mistrzowskie tytuły, dostępni i otwarci na potrzeby uczniów i pilotów pragnących podszkolić swoje umiejętności.

Starty za wyciągarką i samolotem, obszerny hangar w którym możesz postawić również swój szybowiec, sprawna pomoc techniczna naszych mechaników, od których też możesz się wiele nauczyć.

Szybowce to jednak nie tylko latanie, ale również społeczność. Szybowcowe ogniska z gitarą do rana, zimowe kuligi, ale też wspólne sprzątanie.

W przytulnej szybowcówce zaplanujesz swój przelot, w bazie noclegowej aeroklubu przenocujesz, a w kawiarence zjesz smaczny posiłek. Duża dostępność obszarów do planowania przelotów, świetne warunki termiczne lotniska (zbiera znad lotniska), długi i wygodny pas startowy bez wysokich przeszkód, lotnisko dzięki charakterystycznym punktom w okolicy świetnie widoczne na dolocie.

Wszystko, czego potrzebuje pilot szybowcowy w jednym miejscu.

WeGlide – zapraszamy do rejestracji do systemu.

Już wkrótce opublikujemy zasady wewnętrznych zawodów w sezonie 2021.

Loty zapoznawcze szybowcem - Aeroklub Częstochowski

Szybowce

Szkolenia, loty, inne

Warunki dotyczące szkoleń i lotów na szybowcach

Aeroklub Częstochowski oferuje wszystkim chętnym powyżej 14 roku życia podstawowy kurs szybowcowy. Kurs składa się z dwóch etapów: szkolenia teoretycznego i szkolenia praktycznego.

Teoretyczny kurs szybowcowy kosztuje 1100 zł, obejmuje 65 godzin wykładów z następujących dziedzin lotniczych:

• Prawo lotnicze
  • Ogólna wiedza o szybowcu
  • Osiągi i planowanie lotu
  • Człowiek możliwości i ograniczenia
  • Meteorologia
  • Nawigacja
  • Procedury operacyjne
  • Zasady lotu
  • Łączność

• Warunkiem dopuszczenia do lotów praktycznych jest zaliczenie egzaminów z wiedzy teoretycznej przedstawionej podczas zajęć, obecność na min. 75% wykładów, posiadanie ważnego orzeczenia lotniczo-lekarskiego klasy 1 lub 2, pisemna zgoda rodziców w przypadku osób poniżej 18 lat.

Szkolenie praktyczne na szybowcach odbywa się na szybowcu Bocian lub Puchacz. Można się szkolić startując z wykorzystaniem wyciągarki lub za samolotem. Szkolenie za wyciągarką wynosi minimalnie 55 lotów i kosztuje 3900 zł. W przypadku wykonania u nas teorii udzielany jest rabat. Za samolotem szkolenie jest droższe natomiast przebiega szybciej. Koszt szkolenia szybowcowego za samolotem wynosi 8200 zł przy minimalnej liczbie 35 lotów. Po szkoleniu podstawowym rozpoczyna się dalsze szkolenie do licencji pilota szybowcowego. Licencję można uzyskać po wylataniu minimum 15-stu godzin i zrobieniu przelotu samodzielnego 50 km lub 100 km z instruktorem. Zapraszamy!

Sekcja szybowcowa Aeroklubu Częstochowskiego

Szybowcowa