Lotnisko Rudniki

Daniel Nowik nowym dyrektorem Aeroklubu Częstochowskiego

Nowy rok przyniósł zmiany w Aeroklubie Częstochowskim. 1 lutego na stanowisku dyrektora naszego klubu Agnieszkę Olczyk zastąpił Daniel Nowik.

To absolwent Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu na kierunku Technologia Osprzętu Lotniczego i Urządzeń Pokładowych, gdzie na zakończenie otrzymał jako jeden z nielicznych w historii Szkoły uczniów, najwyższą nagrodę „Złote Śmigło”, za wiedzę i osiągnięcia techniczne w zakresie lotnictwa. Ukończył również Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Wydział Administracji Publicznej w Legnicy oraz Akademię Obrony Narodowej na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia na kierunku Lotnictwo. Z lotnictwem związany od najmłodszych lat, formalnie od 14 roku życia rozpoczął przygodę z modelarnią lotniczą w Miejskim Domu Kultury w Legnicy. W 1997 r. rozpoczął szkolenie motolotniowe w Aeroklubie Zagłębia Miedziowego w Lubinie. W 1998 r. odbył swój pierwszy samodzielny lot na motolotni na legnickim lotnisku. W roku 2000 w Aeroklubie Dolnośląskim w Mirosławicach, jako jego członek, ukończył podstawowy kurs szybowcowy. W 2002 r. rozpoczął szkolenie na samoloty ultralekkie na lotnisku w Legnicy. 20022005 założyciel i Członek Zarządu Legnickiego Towarzystwa Lotniczego. Rok 2009, to szkolenie samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego jako członek Aeroklubu Warszawskiego. W 2012 r. ukończył teoretyczne szkolenie w kierunku uzyskania licencji pilota samolotowego liniowego. Uprawnienia na typ: Cessna 150, 152, 172, AT-3, Antonow 2, Zlin 42M, Socata Morane i Piper Cherokee. Nalot ogólny 450 h. Od 2012 r. sentymentalnie związany z Aeroklubem Północnego Mazowsza w Przasnyszu, w 2014 r. ukończył szkolenie do lotów nocnych na najbardziej ulubionym samolocie Zlin 42M. W latach 2013 – 2017 pilot w załogach samolotu AN-2 na Ogólnopolskich Akcjach „Lisy”.

Życie zawodowe w lotnictwie rozpoczął od 2007 roku, a poprzedzone praktykami szkolnymi i studenckimi w kierunku techniki w latach 1999 – 2007 w: Przedsiębiorstwie Lotniczym „Lemark” w Legnicy na śmigłowcach Mi-2, Polskich Zakładach Lotniczych „Hydral” we Wrocławiu na Wydziale hydrauliki i pneumatyki, Centrum Szkolenia InżynieryjnoLotniczego w Oleśnicy, w IBEX – usługi lotnicze w Warszawie. W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na Stacji Hydrologiczno Meteorologicznej w Legnicy odbył praktyki na stanowisku obserwator synoptyk w latach 2002-2006. 2007-2008 pracownik Organizacji Obsługowych PART 145, m. in. w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, na stanowisku mechanik lotniczy praktykant. Od 2008 do 2018 r. zatrudniony w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr-4 S.A. w Warszawie na stanowiskach: Technolog w Dziale Rozwoju, Technolog-logistyk w Dziale Samodzielnego Natryskiwania Plazmowego pod kątem współpracy z włoskim liderem lotniczym AVIO oraz amerykańskim General Electric i Pratt & Whitney, a także innymi europejskimi firmami zajmującymi się technologiami w kierunku komercyjnych lotniczych silników turbinowych, Inżynier Stacji Prób Silników – hamownia, Technolog normowania w Dziale Planowania i Przygotowania Produkcji.

Hobbystycznie jako wykładowca przedmiotów lotniczych, głównie meteorologia współpracował z m. in. w Aeroklubem Warszawskim, a także z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadząc zajęcia w Aeroklubie „Żar” podczas XIV edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej. Autor wielu skryptów lotniczych pod kątem szkoleniowym, m. in. dla Aeroteka. Autor artykułów w czasopiśmie Przegląd Lotniczy czy portali takich jak dlapilota.pl i bezpieczne lotnisko. Na polu eksploatacji i bezpieczeństwa statków powietrznych jako niezależny ekspert współpracował z kilkoma strategicznymi Spółkami. 2011/2012 w Aeroklubie Polskim, ekspert z zakresu analizy projektów rozporządzeń wykonawczych do Ustawy Prawo Lotnicze z zakresu lotnictwa ultralekkiego.

Zainteresowania: dalekowschodnie sztuki walki (1994-2018), zawodnik Legnickiego Klubu Karate Kyokushin i Członek kadry Wojewódzkiej w latach 1996 – 1999, tytuły Mistrzostwo Polski Wszechstyli, Wicemistrzostwo Dolnego Śląska i Nagroda Wojewody za wysokie wyniki w sporcie. Od 2016 licencjonowany Instruktor Karate Kyokushinkai. W 2015 r. gość honorowy na przyjęciu w Ambasadzie Japonii w Warszawie. Literatura klasy business, zarządzanie systemowe, public relations i psychologia.

0