Lotnisko Rudniki

Modele samolotów nad rudnickim lotniskiem. Zbliża się Memoriał Szajewskiego i Ostrowskiego

Kilkadziesiąt modeli samolotów przywołujących na myśl najważniejsze momenty w historii lotnictwa. W jeden weekend w roku na lotnisku w Rudnikach można doświadczyć tradycji, pasji i sportowej rywalizacji. Ruszyły zapisy do kolejnej edycji jednego z najstarszych cyklicznych wydarzeń w Aeroklubie Częstochowskim – Memoriału Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego. Impreza zaliczana jest do Pucharu Polski Modeli Latających. W tym roku odbędzie się 26 i 27 sierpnia.

W tym roku czołówka polskich modelarzy rywalizować będzie w klasach: F4C (makiety samolotów, sterowane za pomocą fal radiowych), F4G (makiety samolotów, o masie startowej do 25 kg, tzw. klasa „Gigant”) i F4H (półmakiety samolotów, tzw. klasa „Stand-off”).

O memoriale mówi się, że to impreza upamiętniająca ucznia i jego mentora. Zdzisław Szajewski był zafascynowany lotnictwem, ale z grona pilotów wykluczył go stan zdrowia. Zajął się więc modelarstwem. Od 1952 r., aż do śmierci w 1976 r. był kierownikiem Zarządu Głównego Ligi Lotniczej, a następnie Aeroklubu RP i PRL. Reprezentował polskie modelarstwo w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

Jerzy Ostrowski był pilotem oraz jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy w historii Aeroklubu Częstochowskiego. To wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata. W latach 80-tych zbudował amatorski, w pełni oblatany samolot. Tę konstrukcję można podziwiać podczas aeroklubowych imprez, a samolot na co dzień stoi w jednym z lotniskowych hangarów. Zmarł nagle w 1985 r.

Szczegóły dotyczące udziału w Memoriale Szajewskiego i Ostrowskiego znajdują się w załączniku.

pismo przewodnie_memoriał ostrowskiego i szajewskiego

0