Obchody Święta Lotnictwa 2021 i wręczenie dyplomów Członkom Honorowym ACZ

W sobotę 21 sierpnia 2021 r. z okazji Święta Lotnictwa odbyło się na lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego spotkanie z udziałem Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Częstochowskiego, kierownictwa Aeroklubu Częstochowskiego w osobach prezesa Włodzimierza Skalika, wiceprezes Agnieszki Olczyk oraz dyrektor Anny Messyasz , lotników oraz rodzin i przyjaciół. Spotkanie poprowadził Prezes Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa – Roman Antonowicz.

Oficjalnie Święto Lotnictwa przypada na 28 sierpnia – w rocznice zwycięstwa naszych lotników F.Żwirki i S.Wigury w zawodach samolotowych Challenge 1932. Klub Seniorów organizuje obchody święta zwykle tydzień wcześniej aby umożliwić kolegom udział w ewentualnych pokazach lotniczych w innych miejscach kraju.

Korzystając z okazji kierownictwo Aeroklubu Częstochowskiego wręczyło pamiątkowe dyplomy, na których znalazły się treści uchwał Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Aeroklubu Częstochowskiego nadające tytuł członków honorowych:
Marianowi Kaziród – wielokrotnemu mistrzowi świata, Europy i Polski w kategorii modeli makiet latających na uwięzi F4B. Jego wspaniały model bombowca Avro Lancaster zdobi hall Muzeum Dywizjonu 303 oraz Januszowi Darocha – można rzec kontynuatorowi tradycji zwycięstw polskich lotników w przedwojennych challenge'ach- najbardziej utytułowanemu lotnikowi sportowemu na świecie, również wielokrotnemu mistrzowi świata, Europy i Polski w lataniu precyzyjnym.

Tegoroczne obchody zostały poświęcone w całości tym, którzy tworzą lotnictwo – lotnikom i seniorom lotnictwa – najstarszym Jubilatom. Klub Seniorów ma piękną tradycję, że szczególnie uroczyście obchodzi „okrągłe” rocznice urodzin, od 70-tych urodzin począwszy.

W 2021 roku swoje 90 urodziny obchodzili: Aleksander „Czarek” Kujawski, najstarszy latający szybownik w Polsce, z kompletem trofeów szybowcowych, zaczynał swoją karierę lotniczą na pierwszym częstochowskim Lotnisku Kucelin. W ubiegłym roku wyróżniony statuetką Dedala przez kapitułę tej statuetki. Jan Musiał – najstarszy długoletni pracownik Aeroklubu, również zaczynał pracę na lotnisku Kucelin jako mechanik lotniczy i kontynuował ją dalej na lotnisku Rudniki. Henryk Kukuła – założyciel i drużynowy („ćwik” wg ówczesnej nomenklatury) pierwszej lotniczej drużyny skautów.

Kolejna grupa to 85-latkowie. Andrzej Tajchman, wieloletni i najbardziej zasłużony dyrektor Aeroklubu, instruktor, zdobywca kompletu trofeów lotniczych, przed trzema laty wyróżniony statuetką Dedala. Maciej Witowski, szybownik z kompletem szybowcowych odznak. No i została „młodzież” seniorska .

Andrzej Stasiński, szybownik ze złota odznaką szybowcową – 75 latek oraz najmłodszy (70 lat) Roman Antonowicz , szybownik, aktualny prezes CzKSL, autor i realizator projektu Skweru Lotników i pomnika z tablicą pamiątkową na miejscu dawnego lotniska Kucelin. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy, kwiaty, statuetki.

Następnie zebrani wysłuchali Marszu Lotników a Włodzimierz Skalik, Roman Antonowicz i Anna Messyasz złożyli wiązankę pod tablica pamiątkową Henryka Sięgi, współzałożyciela Aeroklubu.

Rozpoczęła się część nieoficjalna. Jubilaci, szczególnie Aleksander Kujawski opowiadali anegdoty ze swoich lotniczych początków, był skromny poczęstunek, a przy akompaniamencie gitar Janka Puchały i Romana Muchy uczestnicy śpiewem uświetnili atmosferę spotkania.

Autor: Roman Antonowicz – prezes CZKSL

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: