Sekcja szybowcowa
Aeroklub Częstochowski

Sekcja szybowcowa w Aeroklubie Częstochowskim to nie tylko szkolenia do licencji szybowcowej, (teoretyczne i praktyczne), to również szkolenia dla licencjonowanych pilotów. Zarówno wykłady na temat taktyki przelotowej i bezpieczeństwa, jak również szkolenia przelotowe, akrobacyjne, vfr noc.

Świetnie przygotowana kadra instruktorów, którzy nie tylko uczą, ale sami czynnie zdobywają kolejne osiągnięcia szybowcowe i mistrzowskie tytuły, dostępni i otwarci na potrzeby uczniów i pilotów pragnących podszkolić swoje umiejętności.

Starty za wyciągarką i samolotem, obszerny hangar w którym możesz postawić również swój szybowiec, sprawna pomoc techniczna naszych mechaników, od których też możesz się wiele nauczyć.

Szybowce to jednak nie tylko latanie, ale również społeczność. Szybowcowe ogniska z gitarą do rana, zimowe kuligi, ale też wspólne sprzątanie.

W przytulnej szybowcówce zaplanujesz swój przelot, w bazie noclegowej aeroklubu przenocujesz, a w kawiarence zjesz smaczny posiłek. Duża dostępność obszarów do planowania przelotów, świetne warunki termiczne lotniska (zbiera znad lotniska), długi i wygodny pas startowy bez wysokich przeszkód, lotnisko dzięki charakterystycznym punktom w okolicy świetnie widoczne na dolocie.

Wszystko, czego potrzebuje pilot szybowcowy w jednym miejscu.
Loty zapoznawcze szybowcem - Aeroklub Częstochowski

Szybowce

Szkolenia, loty, inne

Warunki dotyczące szkoleń i lotów na szybowcach

Aeroklub Częstochowski oferuje wszystkim chętnym powyżej 16 roku życia podstawowy kurs szybowcowy. Kurs składa się z dwóch etapów: szkolenia teoretycznego i szkolenia praktycznego.

Teoretyczny kurs szybowcowy kosztuje 1000 zł, obejmuje 60 godzin wykładów z następujących dziedzin lotniczych:

• Prawo lotnicze
  • Ogólna wiedza o szybowcu
  • Osiągi i planowanie lotu
  • Człowiek możliwości i ograniczenia
  • Meteorologia
  • Nawigacja
  • Procedury operacyjne
  • Zasady lotu
  • Łączność
  • Ogólne bezpieczeństwo lotów

• Warunkiem dopuszczenia do lotów praktycznych jest zaliczenie egzaminów z wiedzy teoretycznej przedstawionej podczas zajęć, obecność na min. 75% wykładów, posiadanie ważnego orzeczenia lotniczo-lekarskiego klasy 1 lub 2, pisemna zgoda rodziców w przypadku osób poniżej 18 lat.

Szkolenie praktyczne na szybowcach odbywa się na szybowcu Bocian lub Puchacz. Można się szkolić startując z wykorzystaniem wyciągarki lub za samolotem. Szkolenie za wyciągarką wynosi minimalnie 55 lotów i kosztuje 3400 zł. Za samolotem szkolenie jest droższe natomiast przebiega szybciej. Koszt szkolenia szybowcowego za samolotem wynosi 6800 zł przy minimalnej liczbie 45 lotów. Po uzyskaniu trzeciej klasy pilota rozpoczyna się dalsze szkolenie do licencji pilota szybowcowego. Licencję można uzyskać po wylataniu 35-ciu godzin i zrobieniu dwóch ćwiczeń z akrobacji oraz przelotu 50 km z instruktorem lub samodzielnie.

Sekcja szybowcowa Aeroklubu Częstochowskiego

Szybowcowa