Skip to content

Wspomnienie o Śp. Arnoldzie Kaliściaku

W dniu 20 lutego br. odszedł od nas na wieczną służbę w przestworzach nasz kolega klubowy Śp. Arnold Kaliściak.
Arnold należał do najstarszych członków naszego Klubu, pamiętających początki działalności Aeroklubu Częstochowskiego na lotnisku Kucelin.
Urodził się w 1933 r w Częstochowie. Z Aeroklubem Częstochowskim związał się od drugiej połowy lat 40tych, głównie za sprawą przyjaźni z braćmi Kujawskimi, którzy już byli członkami Aeroklubu i szybownikami. W 1951 został instruktorem spadochronowym Aeroklubu Białostockiego. W latach 1953-56 pracował jako instruktor spadochronowy w Centrum Wyszkolenia spadochronowego w Nowym Targu. W 1957 roku po reaktywacji Aeroklubu częstochowskiego powrócił na lotnisko Rudniki, gdzie przez 7 lat był instruktorem spadochronowym. Z uwagi na swoje duże doświadczenie w roku 1964 został przeniesiony do Centrum Wyszkolenia w Krosinie , gdzie szkolił młodych spadochroniarzy dla wojsk powietrzno- desantowych. W roku 1974 zakończył parce instruktorską i podjął pracę w charakterze zawiadowcy lotniska- najpierw w Rybniku, a następnie na lotnisku w Rudnikach , na którym to stanowisku kończy karierę lotniczą.
Od 1982 roku jest aktywnym członkiem Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Dla kolegów, którzy jego zdaniem wyróżnili się w danym roku, na spotkaniu wigilijnym wręczał Dyplom Ikara.
W swojej karierze sportowej Arnold Kaliściak uzyskał licencję skoczka spadochronowego I klasy i złotą odznakę spadochronową, a także licencję instruktora spadochronowego I klasy. Uzyskał także licencje mechanika lotniczego. Wykonał samodzielnie 630 skoków spadochronowych, wylatał 10 godzin na samolocie CSS 13. W I Krajowych Zawodach Spadochronowych w 1952 roku zajął doskonale 10 miejsce.
Jego działalność spotkała się z wyróżnieniem brązowym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotą odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.
W swojej długoletniej karierze instruktorskiej wychował setki młodych spadochroniarzy. Zawsze aktywnie uczestniczył w życiu środowiska lotniczego w którym akurat przebywał.
Niestety ostatnie lata życia Arnolda to walka z chorobą, która pomału zabierała go ze środowiska, by wreszcie w ubiegłym tygodniu powołać Go do Niebieskiej Eskadry .
Cześć Jego pamięci.

Pogrzeb śp. Arnolda Kaliściaka odbędzie się w czwartek 27.02.2020 roku na cmentarzu Kule. Msza św. o godz. 11.00.

0