Lotnisko Rudniki

Wieczorkowie wygrywają Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka w Rudnikach

Krzysztof i Michał Wieczorkowie zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w 13. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Wacława Wieczorka rozgrywanych od 5 do 8 kwietnia na lotnisku w Rudnikach. W kategorii juniorów najlepszą okazała się reprezentantka gospodarzy, Joanna Skalik.

Zawody im. Wieczorka zainaugurowały tegoroczny sezon startów w rywalizacji pilotów samolotowych. Początek kwietnia na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego okazał się bardzo łaskawy pod względem pogody. Niemal od początku do końca zawodnikom towarzyszyło słonce i stosunkowo wysoka temperatura. – Do tego dochodzi miła atmosfera, ale do gościny członkowie Aeroklubu Częstochowskiego już dawno nas przyzwyczaili – mówił Sławomir Nowakowski, jeden z pilotów biorących udział w zawodach. Jak dodaje wielu pilotów zna okolice lotniska w Rudnikach doskonale, ale za każdym razem route plannerzy tak komponują trasę, że trzeba się wykazać niemałymi umiejętnościami, by odnaleźć się na trasie.

Na liście startowej pojawiło się 18 nazwisk. W piątek (6.04) organizatorzy przygotowali dwie konkurencje – nawigację i lądowania. – Próba nawigacyjna składała się z trzech części. Obliczeniowej, która polegała na liczeniu trasy suwakami mechanicznymi. Piloci mieli na to czas 75 minut przed swoim planowanym startem. Potem oddawali obliczenia, dostawali wzorcowe z komputera i opisywali trasę – mówi Maciej Białek, sędzia zawodów. – Kolejnym elementem jest próba regularności lotu. Cały czas zawodnik powinien utrzymywać regularność plus/minus dwie sekundy. I wreszcie próba rozpoznania. Tu do zidentyfikowania są znaki rozmieszczone przez sędziów w terenie. Trzeba je odnaleźć na podstawie zdjęć przygotowanych przez kierownika sportowego – dodaje Maciej Białek.

Drugą konkurencję nawigacyjną rozegrano w sobotę (7.04), przy dość silnym wietrze. Tu w parze z wiatrem utrudniającym stabilny lot, szła bardzo trudna i wymagająca trasa, co piloci podkreślali tuż po lądowaniu.

Po podsumowaniu punktacji z trzech konkurencji okazało się, że zwycięzcą został Krzysztof Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego. Tuż za jego plecami uplasował się drugi z lotniczej familii Wieczorków – Michał. Na najniższym pudle stanął Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego.

Naszym zawodnikom wiodło się ze zmiennym szczęściem. Konkurencję lądowań wygrał Marcin Górnik, ale podczas nawigacji załapał „parę” punktów karnych, co w konsekwencji dało mu 10 lokatę. O oczko wyżej w generalce sklasyfikowano Joannę Skalik. Jednak reprezentantka Aeroklubu Częstochowskiego i tak miała się z czego cieszyć, bo była najlepszą w klasyfikacji juniorskiej. Otrzymała za to przechodni puchar ufundowany przez Ewę Wieczorek, żonę Wacława. Od 2012 roku puchar ten gości w domach najzdolniejszych pilotów poniżej 25. roku życia. 11 miejsce zajął Tomasz Koperski. Warto dodać, że po raz pierwszy od bardzo dawna na liście startowej zabrakło naszego multimedalisty, Janusza Darochy.

Zawody były poprzedzone zgrupowaniem Kadry Narodowej i treningiem. To elementy przygotowań do 21. Rajdowych Mistrzostw Świata, które na przełomie lipca i sierpnia zostaną rozegrane na Słowacji.

Wacław Wieczorek był jednym z najlepszych polskich sportowych pilotów samolotowych. W swojej karierze zdobył 20 indywidualnych medali mistrzostw świata i Europy. Był ośmiokrotnym mistrzem kraju w lataniu rajdowym i precyzyjnym. Zmarł 7 października 2011 roku w wieku zaledwie 53 lat.

 

0