40. Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego zakończony

W dniach 11 – 12 września 2021 na Lotnisku w Rudnikach odbył się 40 Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zaaranżowana okolicznościowa wystawa między innymi modeli P 38 Lightening, DH Hornet i innych modeli J. Ostrowskiego, obok nich wystawiony został model samolotu RWD 8 w oznakowaniu upamiętniającym przekazanie takiego samolotu przez Hutę Częstochowa – Zakłady Metalurgiczne Modrzejów Handtke pod kierownictwem Tomasza Szwejkowskiego dla Ligi Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej ( LOPP) w 1938 roku nakładem 20000 zł składki załogi. Model tego samolotu wykonał Wiesław Wewiór .  Na wystawie można było podziwiać również samolot konstrukcji Jerzego Ostrowskiego Experimental. Wystawę oraz pokazy zobaczyło blisko 300 widzów.

Otwarcia zawodów dokonali prezes Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Roman Antonowicz i dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego Anna Messyasz. Sędzią głównym został Eugeniusz Twarkowski a kierownikiem zawodów Roman Mucha.
Oprócz pasjonujących rozgrywek w klasach zwodniczych F4C, F4G, F4H, można było zobaczyć pokazy ciekawych modeli poza konkursem.
Model elektryczny Spitfire,  model latający F15 z silnikiem odrzutowym oraz model F16 , ale z ograniczonym limitem lotów, u nas tylko statycznie pokazany,. Pokazy PZL 106 KRUK oraz F15 należały chyba do najbardziej ciekawych, chociaż wszystkie loty prezentowały wysoki poziom kunsztu lotniczego modelarzy.
Drugiego dnia rano nastąpił wyjazd zawodników na Skwer Lotników w Częstochowie. Z okazji 93 rocznicy otwarcia lotniska Kucelin uczestnicy złożyli biało czerwoną wiązankę pod pomnikiem, a prezes CzKSL Roman Antonowicz przedstawił historię lotniska Kucelin i początków Aeroklubu Częstochowskiego.
Po powrocie na lotnisko zaczęły się loty dokańczające walkę o punkty z pierwszego dnia zawodów. Po przejściu ulewy mogliśmy jeszcze obejrzeć pasjonującą walkę powietrzną modelami historycznymi w wykonaniu zespołu Combat Air modelarzy z MOK z Zawiercia oraz lotami pokazowymi młodego modelarza z Sosnowca Arkadiusza Kocjana Wilgą w wersji amerykańskiej .

W godzinach popołudniowych nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród . Wyniki zawodów przedstawił sędzia główny, Eugeniusz Twarkowski . Nagrody i wyróżnienia wręczali sami przedstawiciele rodziny Ostrowskich Pani Halina wraz z synem Jerzym w towarzystwie kierownictwa ACz i CZKSL : prezesa ACz Włodzimierz Skalik , dyrektor ACz Anna Messyasz oraz prezesa CzKSL Roman Antonowicza.

Nagrody otrzymali w poszczególnych kategoriach:

F4C
1. Marek Dąbrowski, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, model Giles 202
2. Bogusław Małota, Aeroklub Ostrowski, model Klemm 35 -D
3. Marcin Lisiecki, Aeroklub Warszawski, model SEA FURY FB 11

F4H
1. Paweł Makać , Aeroklub Warszawski, model Suchoj Su 26
2. Radosław Oleksy, Aeroklub Ostrowski, model Fokker DR 1
3. Marcin Lisiecki, Aeroklub Warszawski, model Piper DW

F4G
1. Andrzej Westwal , KML Łask ,model PZL 106 AR KRUK
2. Paweł Idczak, Aeroklub Ostrowski , Fokker DR1
3. Henryk Łuczak, Aeroklub Częstochowski , Piper Cub Pa -18.

Ponadto wręczono nagrody specjalne, otrzymali je:
Halina Ostrowska i Jerzy Ostrowski Junior za wkład pracy w zainicjowanie i przygotowanie kolejnych edycji Memoriału
Eugeniusz Twarkowski  za wieloletnie, perfekcyjne sędziowanie zawodów Memoriału
Henryk Łuczak – nagroda dla najstarszego zawodnika Memoriału
Aleksander Kocjan – nagroda dla najmłodszego zawodnika Memoriału.

Wszyscy uczestnicy zawodów oraz współpracownicy wspomagający realizację zawodów otrzymali od dyrektor ACz Anny Messyasz dyplomy podziękowania za udział .
Na zakończenie głos zabrał prezes Aeroklubu Włodzimierz Skalik, który pogratulował wszystkim modelarzom wspaniałych modeli oraz niemniej wspaniałych umiejętności latania tymi modelami, a organizatorom zawodów pogratulował doskonałego przygotowania i ich przebiegu. Spotkanie zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

O memoriale w prasie:

Zachęcamy do obejrzenia naszej fotorelacji:

Fot. Grzegorz Skowronek / Gazeta Wyborcza

Fot. Aeroklub Częstochowski